Курсът разглежда анатомията с цел тя да бъде приложима в практиката. Макар курсът да се занимава с техническия аспект на асана, ние вярваме, че асана далеч не е всичко в йога, а само началото на един дълъг и индивидуален път.
Курсът е предназначен за учители по йога, записани в Обучение за учители на Ащанга Йога България.
Курсът е разделен на 15 модула, като всеки от тях включва задачи за четене, видео уроци, упражнения за изследване, въпроси за дискусия и тест. Съдържанието ще е достъпно, докато имате нужда, така че да можете да учите с Ваше темпо.
Какво е включено
- 54 урока в 15 модула;
- 30 + видео;
- 15 задачи за четене;
- 120 + минути видео;
- 15 теста;
- 15 комплекта въпроси за дискусия
Какво ще изучавате:
- Анатомична терминология
- Съединителна и мускулна тъкан
- Скелетната система
- Нервна система
- Храносмилателна система
- Ендокринна система
- Сърдечносъдова система
- Респираторна система
- Стъпало и глезен
- Коляното
- Тазобедрена става
- Таз
- Гръбначният стълб
- Раменете
- Длан, китка, лакът
-
МОДУЛ 1 - ВЪВЕДЕНИЕ ВЪВ ФУНКЦИОНАЛНАТА АНАТОМИЯ
Този модул ще Ви представи курса и ще Ви въведе в понятията, терминологията и базата за функционалната анатомия.
-
МОДУЛ 2 - СЪЕДИНИТЕЛНА И МУСКУЛНА ТЪКАН
Този модул ще Ви помогне да разберете как много структури в тялото могат да влияят на движенията ни. Ще научите как съединителната тъкан е основа за повечето тъкани в тялото и ще се запознаете с някои видове съединителна тъкан. Освен това, ще разберете как тези видове тъкан си взаимодействат и как отделните компоненти на мускулите допринасят за движенията ни.
-
МОДУЛ 3 - СКЕЛЕТНАТА СИСТЕМА
В този модул ще се запознаем с особеностите на скелетната система, структурите, които я изграждат, както и процеса на формиране на костите.
-
МОДУЛ 4 - НЕРВНАТА СИСТЕМА
В този модул ще се запознаете с нервната система, нейните компоненти и функции. Ще разгледаме и някои невромускулни принципи като принципът за двойките мускули и проприоцептивната невромускулна фасилитация.
-
МОДУЛ 5 - ХРАНОСМИЛАТЕЛНАТА СИСТЕМА
-
МОДУЛ 6 - ЕНДОКРИННАТА СИСТЕМА
-
МОДУЛ 7 - СЪРДЕЧНО-СЪДОВАТА СИСТЕМА
-
МОДУЛ 8 - РЕСПИРАТОРНА СИСТЕМА И ДИШАНЕ
-
МОДУЛ 9 - СТЪПАЛО И ГЛЕЗЕН
В този модул ще научите структурата на стъпалото и глезена. Разбирането за структурите, които ги изграждат ще Ви обясни и как тези структури пречат или позволяват движенията на стъпалото и глезена. Ще разберете и защо стъпалото е основата за стойката Ви и асана като цяло. Освен това, ще научите и как някои от структурите на стъпалото допринасят за енергийната работа в йога асана и банда.
-
МОДУЛ 10 - КОЛЯНОТО
В този модул ще разберете как компонентите на коляното си взаимодействат, за да осигурят неговата стабилност и функция. Ще научите и как колянната капачка влияе на функциите на коляното. Ще с запознаете с основните лигаменти, които държат коляното стабилно, както и с менискусите, тяхното устройство и функции. Ще разберете кои са мускулите около коляното и как те създават възможните движения в коляното.
-
МОДУЛ 11 - ТАЗОБЕДРЕНА СТАВА
Този модул ще Ви обясни основната структура и функция на тазобедрената става. Ще се фокусираме върху мускулите отпред, отзад и отвътре на бедрото, както и мускулите, покриващи таза. Ще научите имената им, залавните им места, както и функциите им. Естествено ще видим и как тези мускули оказват влияние върху гъвкавостта в тазобедрените стави.
-
МОДУЛ 12 - ТАЗЪТ
Този модул ще Ви запознае с таза, кръстно-хълбочните стави и псоаса - един от много важните мускули за нашата йога практика. Ще научите устройството и функциите на таза, както и неговата роля в поддържането и модулирането на стойката на тялото. Ще изследваме кръстно-хълбочните стави и защо те често страдат при неоптимални движения. Ще откриете силата на псоаса и неговата роля като обединител на Мула и Уддияна банда.
-
МОДУЛ 13 - ГРЪБНАЧНИЯТ СТЪЛБ
Този модул ще Ви представи гръбначния стълб. Ще разберете как неговите компоненти си взаимодействат, за да позволяват движенията в гръбначния стълб. Ще научите и разликите в устройството и функциите на трите отделни части на гръбначния стълб, както и мускулите, които го поддържат и тяхното местоположение.
-
МОДУЛ 14 - РАМЕННАТА СТАВА
-
МОДУЛ 15 - ДЛАН, КИТКА, ЛАКЪТ
В този модул ще изследваме цялата кинетична верига на горния крайник, включваща рамото, лакътя, китката и дланта. Ще научите анатомичните им компоненти, както и мсукулите, които инициират движенията в тези стави. Ще направим и сравнителен анализ между горния и долния крайник.